تبلیغات
وبلاگ بروبچه های مهندسی شیمی بروجرد - شیمی مواد منفجره
تاریخ : دوشنبه 27 آذر 1391 | 03:18 ب.ظ | نویسنده : سپیده میرزایی

مواد منفجره موادی هستند که از نظر شیمیایی ناپایدار هستند و در صورت آغاز فرایند انفجار، با سرعت زیاد منبسط می‌شوند و حجم زیادی گاز و گاهی نور و صدای زیاد تولید می‌کنند. این آزادشدن گاز به نوبهٔ خود می‌تواند باعث پرتاب شدن قطعات و اشیاء اطراف و تبدیل شدن آن‌ها به ترکش شود.

                     

چگونگی انفجار:

هر ترکیب انفجاری از دو بخش اکسید کننده و سوخت تشکیل شده‌است. هر مادهٔ سوختی، در حرارت مناسب و در کنار اکسیژن آتش می‌گیرد و می‌سوزد. اما چون در هوا اکسیژن به صورت خالص وجود ندارد، سوختن این مواد به تدریج صورت می‌گیرد. در مواد منفجره، در کنار سوخت، ماده اکسید کننده افزوده می‌شود. ماده اکسید کننده، در هنگام واکنش مقدار زیادی اکسیژن آزاد می‌کند و این اکسیژن با سوخت ترکیب شده و باعث واکنش ناگهانی کل سوخت می‌شود و انفجار به وجود می‌آید، بدین دلیل مواد منفجره برای واکنش نیازی به هوا ندارند و اکسیژن مورد نیاز خود را از درون خود تأمین می‌کنند.

پس رای سوختن ماده ی منفجره دو شرط وجود دارد:

1.        اکسیژن به اندازه کافی باشد.

2.      امکان ترکیب سریع اکسیژن با ماده سوختنی فراهم باش

 

ویژگی‌های مواد منفجره

تفاوت ترکیب‌های انفجاری و مواد منفجره در ویژگی‌های مختلف آنان است.

  • حساسیت
  • سرعت انفجار
  • قدرت انفجاری
  • چگالی 
  • رطوبت
  • آتش‌گیری
  • سمیت

از ویژگی های مهمی هستند که مواد منفجره را از هم متمایز میکنند

درباره ی چند ماده ی منفجره:

خطرناکترین وسیله ی آتش بازی:
1- فشفشه ها ( Sky Rockets , Bottle Rockets ) که در آنها یک غلاف حاوی ماده انفجاری و سوخت به میله ای متصل است . فشفشه پس از روشن کردن به سمت بالا رانده میشود و در نقطه اوج خود منفجر شده و جلوه های نوری مختلف مثل ستاره و ... ایجاد میکند . فشفشه ها به دلیل داشتن مسیر حرکت غیر قابل پیش بینی سبب ایجاد حوادث زیادی میشوند . حدود 70 درصد صدمات وارده به تماشاگران توسط این وسیله ایجاد میشود . همچنین برای پرتاب انواع کوچک این وسیله میله آنرا داخل بطری شیشه ای یا قوطی فلزی ( بعنوان نگهدارنده ) قرار میدهند و سپس آنرا روشن میکنند که در اینصورت اگر فشفشه در اثر نقص فنی منفجر شود ترکشهای شیشه و فلز به اطراف پریده و باعث ایجاد صدمات میگردند. 
2- ترقه ها ( Firecrackers ) که مواد منفجره احاطه شده با غلافی محکم میباشند و توسط فتیله یا واردکردن ضربه منفجر میشوند و صدای بسیار بلندی ایجاد میکنند . متاسفانه انواع دست ساز این وسیله در کشور ما بسیار رواج دارد . 

3- فواره های نور ( Fountains ) لوله هایی هستند که با روشن کردن فتیله آنها تا مدتی فورانی از مواد مشتعل بصورت جرقه های نورانی به خارج از آنها پرتاب میشود . در نوع Roman Candle گلوله های آتشین به رنگهای مختلف و با فواصل زمانی اندک از هم یکی پس از دیگری به ترتیب از وسیله خارج میشوند .
4- شمعهای جرقه زن ( Sparklers ) که حالت انفجاری ندارند و به آرامی میسوزند و جرقه ها و شعله های کوچک به رنگهای مختلف ایجاد میکنند . این وسیله مسئول قسمت عمده حوادث آتش بازی در کودکان زیر 5 سال است چون والدین به دلیل انفجاری نبودنشان آنها را به راحتی در اختیار کودکان قرار میدهند ولی نباید فراموش کرد که این وسایل در هنگام سوختن حرارتی معادل 1000 درجه سانتیگراد ایجاد میکنند که حتی میتواند طلا را ذوب کند و لذا برای کودکان بسیار خطرناک هستند .


برچسب ها: شیمی، مواد، منفجره،

پیچک