تبلیغات
وبلاگ بروبچه های مهندسی شیمی بروجرد - گرانترین عنصر جهان
تاریخ : دوشنبه 2 بهمن 1391 | 01:29 ب.ظ | نویسنده : مهدی کرمی
در اینجا نگاهی به گران قیمت ترین و گران ترین عنصر طبیعی شناخته شده می پردازیم:

پرونده:Pichblende.jpg


گران قیمت ترین عنصرطبیعی فرانسیم است. فرانسیم به صورت طبیعی، تجزیه می شود و نمی توان آن رابرای استفاده جمع آوری کرد. فقط تعداد کمی از اتم ها ی فرانسیم به صورت تجاری تولید شده اند، بنابراین اگر شما بخواهید۱۰۰گرم فرانسیم را تولید نمایید، باید انتظار پرداخت چند میلیارد دلارآمریکا برای آن باشید.


پرونده:Electron shell 087 Francium.svg

لوتتیم گرانترین عنصری است که شما می توانید سفارش خرید آن را بدهید. قیمت۱۰۰ گرم لوتتیم حدود 10000 $ است یعنی چیزی بیش از سی میلیون تومن.

پرونده:Lutetium sublimed dendritic and 1cm3 cube.jpg


عناصر با عدد اتمی بیشتر از اورانیم، به طور کلی بسیار گرانند. این عناصرمعمولا توسط انسان ساخته شده اند، به علاوه هزینه ایزوله کردن مقدار ناچیزی از عناصری که دارای عدد اتمی بیشتر از اورانیم هستند نیز وجود دارد که اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال، به لحاظ زمان ، نیروی انسانی، مواد و غیره، هزینه کالیفرنیم حدود۲،۷میلیارد دلاربه ازای هر۱۰۰ گرم تخمین زده می شود. شما می توانید این قیمت را باهزینه پلوتونیوم که بین5000 تا ۱۳،۰۰۰ دلار درهر۱۰۰ گرم با توجه به خلوص آن می باشد مقایسه کنید.

پرونده:PositronDiscovery.jpg

هزینه ضد ماده بیشتر از ماده است.

البته، می توان استدلال کرد ضدعناصر،که از لحاظ فنی عناصری خالص هستند، به طور کلی گران تر ازعناصراند. جرالد اسمیت هزینه پوزیترون راحدود ۲۵ میلیارد دلار در هر گرم در سال ۲۰۰۶ تخمین زده. ناسا رقم ۶۲،۵تریلیون دلار به ازای هرگرم از پاد ذره در سال ۱۹۹۹هزینه کرده است.


برچسب ها: گرانترین، عنصر، جهان،

پیچک