تبلیغات
وبلاگ بروبچه های مهندسی شیمی بروجرد - 10 مورد از خطرناکترین مواد شیمیایی جهان
تاریخ : دوشنبه 2 بهمن 1391 | 01:31 ب.ظ | نویسنده : مهدی کرمی

10 مورد از خطرناکترین مواد شیمیایی جهان

http://media.mercola.com/Assets/images/bath-care/toxic-chemical.jpg

 


۱۰– دیجوکسین
عصارهٔ گل نگشتانه. در مقادیر دیجوکسین باعث افزایش کارآیی قلب می‌شود. یک پرستار به نام چارلز کولن یا‌‌ همان «فرشتهٔ مرگ» دیجوکسین دارویی را برای کشتن بیش از ۴۰ بیمار به کار برد.

۹– هیدروژن پراکسید
هیدروژن پراکسید موجود در قفسهٔ حمام شما غلظتی بین ۳ تا ۶ درصد دارد. در غلظت‌های بالا‌تر به عنوان پیشرانهٔ موشک استفاده می‌شود. هیدروژن پراکسید به شدت فرار است و در غلظت‌های آزمایشگاهی (بالا‌تر از ۷۰ درصد) با کوچک‌ترین اشاره‌ای منفجر خواهد شد. بمب گذاران سال ۲۰۰۵ متروی لندن از هیدروژن پراکسید به عنوان مادهٔ منفجره استفاده کرده و جان ۵۲ نفر را گرفتند.

۸– اتیلن گلایکول
این ماده در ضد یخ ماشین شما هم هست. ارزان است و به شدت ساده به نظر می‌رسد. سطح سمیت میانه‌ای دارد، با این حال مزهٔ شیرین آن می‌تواند سبب شود فرد در خوردن آن افراط کند و در نتیجه اتیلن گلایکول بر اثر متابولیسم به مادهٔ خطرناک‌تر اگزالیک اسید تبدیل شود. این ماده را از دسترس حیوانات دور نگه دارید چون ممکن است آن را با منبع غذا اشتباه بگیرند. در صورت خوردن مقدار زیادی اتیلن گلایکول مرگ به آرامی رخ می‌دهد و اندام بدن به صورت سیستماتیک و در عرض یک بازهٔ ۷۲ ساعته از رده خارج می‌شوند. راه درمان تجویز الکل خوراکی (اتیل الکل) است چون الکل با اتیلن گلایکول برای جذب شدن در بدن رقابت خواهد کرد و جلوی جذب آن را خواهد گرفت.

۷– نیکوتین
عضوی از گیاهان خانوادهٔ «سایهٔ شب» است و بین ۰. ۶ تا ۳ درصد جرم سیگار را تشکیل می‌دهد. تماس با فرم خالص این مایع در کمتر از چند ساعت باعث مرگ می‌شود چون نیکوتین از طریق سلول‌های غشایی پوست و سر مستقیما وارد جریان خون می‌شود. سیگاری‌هایی که از برچسب‌های نیکوتین استفاده می‌کنند به راحتی ممکن است دچار اوردوز و مرگ شوند.

۶– سدیم سیانید
مادهٔ شمیایی متداولی است ولی یک قدم اشتباه باعث احساس بوی بادام خواهد شدو بعد مرگ در کمتر از چند ثانیه. سیانید به cytochrome c oxi­dase که پروتئینی در می‌توکندری است چسبیده و سلول را از جذب اکسیژن باز می‌ دارد.

۵– استریکنین
این ماده عموما به عنوان آفت کش علیه جوندگان و پرندگان استفاده می‌شود. به دلیل سهولت در پنهان کردن گمان می‌رود که استریکنین شخصیت‌های تاریخی زیادی را کشته است؛ از جمله اسکندر کبیر و رابرت جانسون عضو گروه موسیقی Blues.

۴– تابون
یکی از نخستین عامل‌های اعصاب شناخته شده است. این ماده که بوی میوه شناخته می‌شود می‌تواند به شکل مه در جایی پاشیده شده و سبب تشنج و فلج شدن شود. خود تابون خیلی کشنده نیست اما موفقیت این مادهٔ شیمیایی در جنگ به پیدایش سموم خطرناک تری نظیر ریسین و سومان منجر شده است. سربازان عراقی در آخرین روزهای جنگ ایران و عراق از تابون برای کشتن هزاران ایرانی استفاده کردند.
۳– تترا کلرو دی بنزو-p-دی اکسین ۲، ۳، ۷و۸
چیزی در مورد عامل پرتقالی شنیده‌اید؟ این ماده به عنوان آلوده
کننده در عامل پرتقالی استفاده می‌شود که یک مادهٔ خطرناک است. عامل پرتقالی برای از بین بردن گیاهان در نواحی پر تراکم ویتنام تولید شده بود ولی منجر به نواقص پیش از تولد در نوزادان و آسیب‌های پوستی شد.

۲– وی ایکس VX
یکی از اولین سلاح‌های کشتار جمعی شیمیایی است که محققین برای فروش خرده به عنوان آفت کش در دههٔ ۱۹۵۰ تولید کرده بودند. خوشبختانه احتمال تماس شما با وی ایکس بسیار پایین است چون تمام انبارهای آن در سرتاسر جهان من جمله انبار اصلی ایالات متحده در آنیستون آلاباما نابود شده اند.

۱– باتراکوتوکسین
قوی‌ترین سم ناپپتیدی شناخته شده است. باتراکوتوکسین شهرت خود را در مصرف در دارت‌های سمی که با استخراج سم از بدن قورباغه درست می‌شدند پیدا کرد. قورباغه‌ها نیز این سم را مستقیما در بدن خود تولید نمی‌کنند بلکه از هضم پشه‌های مالاریایی که می‌خورند به دست می‌ آورند.


برچسب ها: خطرناکترین، مواد، شیمیایی، جهان،

پیچک