تبلیغات
وبلاگ بروبچه های مهندسی شیمی بروجرد - شیمی شمع
تاریخ : شنبه 7 بهمن 1391 | 02:11 ق.ظ | نویسنده : سپیده میرزایی

شیمی شمع
شمع ها مثالی کلاسیک از فرآیند سوختن هستند. وقتی گرمای به کار رفته کافی باشد، موم شمع اکسید می شود. پارافین با اکسیژن ترکیب می شود تا دی اکسید کربن و آب تولید کند البته به همراه حرارت و نور. شعله، بخش مرئی این واکنش گرما زا است. یعنی محلی که انقدر تجمع انرژی دارد که منجر به .
ایجاد نور مرئی می شود

 
 
شمع های جادویی چگونه کار می کنند؟
آیا تا به حال یک شمع جادویی دیده اید؟ وقتی چنین شمعی را فوت کنید، ظرف چند ثانیه دوباره روشن می شود. این عمل معمولا با همراهی چند جرقه صورت میگیرد. در واقع تفاوت بین یک شمع معمولی و یک شمع جادویی، درست بعد از خاموش کردن آنها اتفاق می افتد. وقتی یک شمع معمولی را فوت می کنید، می بینید که نوار دودی باریکی از فتیله بالا می رود. این دود، موم تبخیر شده است. فتیله نیم سوز در زمانی که شما شمع را فوت می کنید، انقدر داغ است که موم شمع را تبخیر کند، اما به اندازه کافی داغ نیست که دوباره آن را محترق کند. اگر شما فتیله شمع معمولی را درست پس از خاموش
شدن بدمید، ممکن است بتوانید آن را قرمز کنید، اما شمع روشن نمی شود.
 

از طرفی شمع جادویی، در فتیله خود یک ماده اضافی دارد که این امکان را فراهم می کند که احتراق در دمای نسبتا پایین تری در فتیله رخ دهد. در واقع فتیله، این ماده اضافی را می سوزاند و در نتیجه سوختن این ماده، حرارت لازم برای احتراق بخار پارافین شمع فراهم می شود: شعله ای که شما در شمع می بینید.
 

چه موادی اینکار می کنند؟ معمولا ذرات ریز فلز منیزیم. دمای لازم برای احتراق منیزم نسبتا کم است ( ۴۳۰ درجه سانتیگراد) . منیزیم خود می سوزد و شرایط لازم برای احتراق بخار پارافین را فراهم می آورد. در واقع ذرات جرقه مانندی که شما در شمع های جادویی می بینید، ذرات محترق شده منیزیم هستند. " جادو" زمانی اتفاق می افتد که یکی از این جرقه ها، بخار پارافین را محترق می کند و شمع خود به خود روشن می شود. بقیه منیزیم موجود در فتیله، نمی سوزد چرا که پارافین مایع، آنها را از اکسیژن دور نگه می دارد و در ضمن آن را سرد نگه میدارد.

برچسب ها: شیمی، شمع،

پیچک