تبلیغات
وبلاگ بروبچه های مهندسی شیمی بروجرد - آشنایی با مبدل های حرارتی صفحه ای
تاریخ : شنبه 17 فروردین 1392 | 04:39 ب.ظ | نویسنده : مهدی کرمی

وقتی دو جسم با دما های متفاوت در مجاورت یکدیگر قرار می گیرند ، بین آنها پدیده ای بنام انتقال حرارت صورت میگیرد که بر اساس این پدیده گرما از جسم با دمای بیشتر به جسم با دمای کمتر منتقل میشود . مبدل های صفحه ای نسل نسبتا جدیدی از مبدل های حرارتی هستند که در آن سیال های گرم و سرد بین صفحات شیار دار جریان دارند ، به طوری که سطح گسترده ای برای انتقال حرارت بوجود می آورد .

مبدل های حرارتی صفحه ای در صنایع گاز ، نفت و پتروشیمی ، صنایع شیمیایی ، صنایع دارو سازی ، صنایع مواد غذایی ، صنایع دریایی و خنک کاری روغن های هیدرولیک و ... کاربرد دارند .

خصوصیتی که این مبدل را در بین انواع مبدل برتر کرده است عبارت است از : 1- انتقال حرارت بهتر نسبت به سایر انواع مبدل ها 2- توانایی تغییر اندازه سطح انتقال حرارت 3- بازده بالا و صرف جویی در مصرف 4- فضای نصب کمتر نسبت به سایر مبدل ها 5- تعمیر ، رسوب زدایی و نگهداری آسان 6- حجم کم مایع ذخیره شده در مبدل

طراحی و تولید مبدل های حرارتی

در واحد طراحی و مهندسی با استفاده از نرم افزارهای روز دنیا همچون catia و solid works مدل صفحات تحلیل و طراحی میشود و قالب های طراحی شده در واحد قالب سازی با تکنولوژی CAD/CAM ساخته میشود .

اجزای تشکیل دهنده

مبدل های حرارتی دارای پایه ، میله راهنما ، صفحه فشار ، پیچ های فشاری ، واشر ، صفحه حرارتی و صفحه ثابت هستند .

نحوه انتخاب مبدل

با توجه به اطلاعاتی که از شرایط کاری در اختیار واحد مهندسی قرار میگیرد ریا، محاسبات توسط کارشناسان انجام گرفته وبا استفاده از نرم افزارهای پیشرفته ، محاسبات مبدل های حرارتی صفحه ای کنترل میشود و در نهایت بهترین نوع مبدل پیشنهاد میشود .

تعمیرات و نگه داری آسان

مبدل های صفحه ای را میتوان به راحتی مونتاژ کرد و سطوح داخلی آن را تمیز نمود . به همین دلیل مدت زیادی میتوان از مبدل های صفحه ای بدون هیچ مشکلی استفاده کرد .

مقایسه مبدل های صفحه ای با مبدل های پوسته و لوله

1- مبدل های صفحه ای در مقایسه با مبدل های لوله ای معادل ، نیاز به عایق کاری ندارند .

2- مبدل های صفحه ای نسبت به مبدل های پوسته و لوله ، وزن کمتری دارند .

3- مبدل های صفحه ای برای نصب ، تعمیرات و نگهداری نسبت به مبدل های پوسته و لوله ، به فضای کمتری نیاز دارند .

4- در مبدل صفحه ای احتمال اختلاط دو سیال گرم و سرد وجود ندارد ، ولی در مبدل های لوله ای در شرایط غیر عادی ( نقص فنی ) این امکان وجود دارد .


برچسب ها: مبدل، حرارتی، صفحه ای، پوسته، لوله، آشنایی،

پیچک