تبلیغات
وبلاگ بروبچه های مهندسی شیمی بروجرد - آشنایی کلی با تجهیزات پالایشگاهی
تاریخ : دوشنبه 4 آذر 1392 | 05:02 ب.ظ | نویسنده : مهدی کرمی

بخش سوم:

 

 

 

جداکننده

Separator

جدا سازی عملی است که طی آن مخلوط مواد که به حالتهای گاز، مایع و جامد وجود دارند از یکدیگر جدا شوند.گاز خام ورودی به پالایشگاه معمولا شامل گاز، نفت و جامدات می باشد و قبل از آنکه تحت عملیاتهای خاص قرار گیرد توسط دستگاههایی بنام جدا کننده ها از یکدیگر جدا می شوند. در حالت کلی سه نوع جداکننده وجود دارد:

1- جداکننده عمودی               2- جداکننده افقی               3- جداکننده کروی

 

1- جداکننده عمودی[1]:

این نوع جداکننده یک ظرف استوانه ای فولادی است که محور اصلی آن نسبت به زمین عمود است، معمولا قطر این نوع جداکننده ها به 7 فوت و ارتفاع آن به 24 فوت می رسد و ممکن است از این مقادیر نیز فراتر رود. در این نوع جداکننده گاز مرطوب از نیمه فوقانی جدا کننده بطور مایل وارد و تحت این زاویه گاز حرکت گریز از مرکز پیدا کرده و عمل تفکیک صورت می پذیرد بر اساس حرکت ذرات مایع در قسمت پایین جداکننده ته نشین و گاز تقریبا خشک یا بدون ذرات (آب و نفت و مواد جامد)، از قسمت فوقانی خارج می شود.


2- جدا کننده افقی[2]:

در کارخانه تصویه گاز معمولا از این نوع جداکننده بیشتر استفاده می شود و برای جدا کردن حجم های زیاد گاز کاربرد دارد.گاز از یکی از دو لوله متصل به جداکننده وارد آن شده و پس از جاگذاشتن ناخالصی ها یعنی نفت، آب و مواد جامد از لوله دیگر متصل به جداکننده خارج می شود.گاز ورودی یه جداکننده براثر فضای درونی زیاد و طول مسیر زیاد حرکت سیال، سرعتش کاهش یافته و بر اثر همین افت در مقدار سرعت حرکت، مواد ناخالص بر اثر نیروی ثقل جداشده و در ته جداکننده انباشته می شوند.این نجداکننده ها از لحاظ ظاهری به یک مخزنی و دومخزنی تقسیم می شوند.


    جداکننده های کروی[3]:

این جداکننده کروی شکل بوده و از یک مخزن که روی یک پایه نصب شده است تشکیل شده است. معمولا قطر داخلی آنها 10فوت یا بیشتر است و حجم آنها نیز معمولا تا 100 میلیون فوت مکعب هم می رسد. از این نوع جداکننده ها بیشتر برای جدا سازی حجم های زیاد گاز از حجم های بی اندازه کوچک مایع بکار می رود.
[1] Vertical Separator

[2] Horizontal Separator

[3] Spherical Separator   


برچسب ها: تجهیزات، پالایشگاه، جداکننده،

پیچک